در مسیرِ زن بودن

۱ مطلب در مرداد ۱۳۹۴ ثبت شده است

ازدواج کرده اید؟

خوشبخت باشید!

بعداً با شما حرف دارم ولی این یادداشت برای شما نیست.

ازدواج نکردید و می خواهید تا وقتی موهایتان به رنگ دندان های سفیدتان شود، منتظر شاهزاده معروف باشید؟

شاهزاده فعلاً گرفتار است، طول می کشد تا بیاید. تا وقتی برسد عمرت را هدر نده که منتظرش باشی!

در این مدت کارهای زیادی هست که باید انجامشان بدهی دختر جان!

ازدواج نکردید و منتظر شاهزاده هم نیستید؟

ادامه مطلب برای شماست...

اولین نکته در زندگی دختران مجرد این هست که باید قبول کرد ازدواج یک اتفاق هست و برای هرکس زمانی دارد و دیر و زود هم نمی شود. این که اطرافیان شما ازدواج می کنند و شما هنوز مجردید چیزی از ارزش شما کم نمی کند؛ زیرا باید قبول کرد اتفاق افتادن یا نیفتادن ازدواج دست خداوند قادر متعال است و ربطی به بنده ها ندارد. خیلی آدم های با جایگاه خیلی بدتر از ما ازدواج کرده اند و خوشبخت هم شده اند، پس ناامیدی معنایی ندارد.

البته در این نوشته اصلاً قصد ندارم شما دخترهای عزیز را به عقب انداختن ازدواج تشویق کنم بلکه به نظر من با اولین موردی که حداقل ملاک های ذهنی شما را دارد ازدواج کنید و در ازدواج به دنبال رضایت صد در صدی نباشید. چنین ازدواجی در کل تاریخ بشریت یک مورد بوده (ازدواج پدرمان حضرت علی علیه السلام و مادرمان حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها) و احتمال تکرارش بسیار ضعیف است.

در مورد شرایط فعلی که در آن هستیم حرف بزنیم.

من الان مجردم و می خواهم عفیفانه زندگی کنم، به دور از هرگونه رابطه خاص با مردان نامحرم. در حال حاضر خواستگاری هم نیست که جدی بشود رویش فکر کرد. چه باید بکنم؟

آیا درست است که شور و نشاط جوانی ام و تمام انرژی ای را که الان دارم کنار بگذارم برای زمانی که ازدواج کردم و تمام وقتم را منتظر ازدواج باشم و از تمام برنامه های زندگی و آدم بودنم عقب بمانم صرفاً به دلیل این که منتظرم؟

هر آدم منصفی می پذیرد که این کار نه تنها درست نیست بلکه کاملاً غیر منطقی و غیر عقلانی است. اصلاً شاید در تقدیر بعضی از ما ازدواج نباشد. آن وقت نیروی جوانیمان را کاملاً بدون دلیل از دست داده ایم. باید بدانیم که عمرمان بزرگترین سرمایه زندگی مان است و با آن از هر ثروتمندی برتریم. از دست دادن ثروت جوانی، کفران نعمتی است که باید در قیامت پاسخگوی آن باشیم.

حال در این شرایط چه باید کرد؟

اولین توصیه ام این است که لیستی از کارهای عقب مانده ای که در ذهن دارید، بنویسید. مثلاً ممکن است عاشق خوشنویسی باشید و تا به حال فرصت نکرده اید- یا فرصتش را به خودتان نداده اید- دنبالش بروید، یا یک رشته ی ورزشی یا خیاطی. به طور کلی هر کاری که همیشه مایل به انجامش بوده اید و جریان پر هیاهوی زندگی فرصت انجامش را به شما نداده است. الان زمانی است که باید به خودتان فرصت زندگی بدهید. فراموش نکنید این اصل مهم را که اگر در زمان مجردی نتوانید از زندگیتان لذت ببرید وقتی متأهل شدید نمی توانید کس دیگری را خوشبخت کنید. اصلی که باید در زندگی مجردانه ی فعلیتان به عنوان یکی از ارکان مهم تلقی شود، اصل جایگزینی است، به این معنی که به جای تمرکز بر نکات سیاه و تاریک زندگی، به مسائل شاد و مورد علاقه خود بپردازید و از این طریق به زندگی تان پویایی تزریق کنید. در حقیقت خودتان، خوشی را جایگزین تلخی کنید.

اصل جایگزینی در زندگی دخترهای مجرد اهمیتی به اندازه اصل گذشت در زندگی متأهلانه دارد.

در دنیای یک دختر، باید شادی و آرامش موج بزند. دختر دریای خانواده است و اعضای خانواده باید آرامششان را از دختر شاد و فعال خانه بگیرند. محبت کردن به اطرافیانتان، خرید کردن، آرایش و زیبایی ظاهرتان، پختن غذایی که دوست دارید و ... همه و همه به آرامش زندگی شما و خانواده تان کمک می کنند. هیچ فردی به اندازه یک دختر شاد نمی تواند از زندگی و خودش لذت ببرد. آرامش از درون جنس زن می جوشد. خوب است در درونمان به دنبالش باشیم. هیاهوی بیرون ما را آشفته تر می کند.

به احساساتتان اهمیت بدهید. گاهی بلند بخندید. بپذیرید که بعضی وقت ها نیاز دارید گریه کنید. یک دختر باید دوست داشته شود. به عزیزانتان بگویید دوستشان دارید و به آن ها گوشزد کنید که نیاز دارید ستایش و دوست داشته شوید.

راهی که خودم برای آرام شدن زندگیم انتخاب کردم و به شما هم توصیه می کنم، حفظ قرآن است. حفظ قرآن زندگی من را تکان داد و احتمالاً همه زندگی ام را مدیون آن لحظه ای خواهم بود که گفتم می خواهم به کلاس حفظ قرآن بروم.

شاهزاده در راه است.

این گونه منتظر او بودن به با نشاط بودنتان کمک می کند. او ملکه ی اخمالو نمی خواهد.

شاد باشید!